Булінг

Веселодолинський навчально-виховний комплекс
«Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад»
 
Наказ
 
від 11 березня 2019 року                                                                 №______
Про заходи щодо   запобігання  та протидії
проявам  булінгу (цькуванню) в НВК
 
      Відповідно до наказу  відділу освіти Тарутинської РДА від 18 лютого 2019 року № 90 та  виконання листа  Департаменту  управління освіти і науки  Одеської обласної державної адміністрації  та листа Міністерства освіти і науки України від 29.01.2019 №1/11-881 щодо рекомендацій для закладів освіти про застосування  Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо  протидії булінгу (цькуванню)», 
 та з метою   запобігання  та протидії проявам  булінгу (цькуванню) в НВК, 
 
НАКАЗУЮ:
1.Заступнику директору з навчально-виховної роботи: 
        1.1. Довести до відома та безумовного виконання  педагогічними працівниками, іншими учасниками освітнього процесу законодавчих вимог у зв’язку із прийняттям Закону (Текст закону розміщено на офіційному веб-cайті Верховної Ради України за посиланням https //zakon.rada.gov.ua/laws/show/2657-vii)
       1.2. Провести перевірку приміщень, території закладу з метою виявлення місць, які можуть бути небезпечними та сприятливими для вчинення булінгу та організувати належні заходи безпеки.
       1.3.  Розробити, затвердити та оприлюднити план заходів, які пов’язані із запобіганням та протидією булінгу (цькуванню)  в НВК для всіх працівників закладу:
  - правила поведінки здобувачів освіти в закладі освіти;
  - процедури подання учасникам освітнього процесу заяв про випадки булінгу в закладі освіти (форма заяви, терміни та процедура розгляду  відповідно до законодавства)
  - порядок реагування на доведені випадки булінгу.
       1.4. Розглянути та неупереджено з’ясувати обставини  випадків булінгу  (цькування ) в закладі освіти відповідно до заяв, що надійшли.  
       1.5.  Вчасно поінформувати Тарутинський відділ поліції та відділ освіти про факти булінгу  (цькування). 
       1.6.  Щоквартально надавати звіти про проведену роботу.
2. Соціальному педагогу та педагогу-організатору:
    2 .1. Налагодити роботу, зокрема в частині підвищення  кваліфікації та формування вмінь  і навичок щодо виявлення, протидії та попередження булінгу  (цькування ) та пройти он-лайн курс «Протидія та попередження булінгу  (цькуванню) в закладах освіти».
    2.2.  Запровадити та внести у графік роботи консультаційні години з питання булінгу.
    2.3. Проводити регулярно моніторинг безпечності та комфортності закладу  та освітнього середовища шляхом опитування, анкетування.
      2.4 Постійно проводити інформаційно-просвітницькі заходи з питань запобігання та протидії булінгу  (цькуванню).
3. Класним керівникам:
     3.1. Активізувати правоосвітню та правовиховну роботу з учнями, спрямовану на підвищення рівня їх правових знань, зокрема з питань захисту від проявів дискримінації, булінгу  (цькування).
 
4. Кординацію роботи щодо виконання даного наказу  покласти на заступника директора з      навчально-виховної роботи Бєлоус Н. П.
5. Контроль за виконанням даного наказу залишаю за собою.
 
Директор НВК                         В. В. Ревенко

 


ЗАТВЕРДЖУЮ

Директор Веселодолинського НВК  

«ЗОШ І-ІІІ ст. –ДНЗ»

                                                                                                           В.В. Ревенко

 

ПЛАН

ЗАХОДІВ ЩОДО ЗАПОБІГАННЯ ТА ПРОТИДІЇ БУЛІНГУ

У ВЕСЕЛОДОЛИНСЬКОМУ НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. – ДНЗ»

 

№ з/п

Назва заходу

Термін проведення

Цільова аудиторія

 

Відповідальні

1

Створення комісії з питань розгляду випадків булінгу

11.09.20

 

Директор

2

Забезпечення інформацією сайт школи щодо застосування норм Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькування)» від 18 грудня 2018 року за №2657 - VIII та позакласних стендів за тематикою       «У нас тільки ТАК!»

1 раз на семестр

педагоги, батьки, учні

 

ЗДНВР

СП

3

Організація постійного чергування в місцях загального користування (їдальня, коридор, роздягальня, шкільне подвір’я) і технічними приміщеннями

постійно

 

ЗДНВР

4

Перевірка приміщень, території школи з метою виявлення місць, які потенційно можуть бути небезпечними та сприятливими для вчинення булінгу (цькування)

з моменту написання наказу

 

 

 

Завгосп

Новостворена комісія

5

Консультпункт «Скринька довіри»

протягом року

педагоги, батьки, учні

СП

6

Загальношкільні батьківськи збори «Поговоримо про булінг та кібербулінг»

травень

педагоги, батьки,

Адміністрація

СП

7

Проведення моніторингу безпечності та комфортності закладу освіти шляхом анкетування.

І-ІІ семестр

педагоги, учні

Класні керівники 1-11 кл., СП

8

Проведення тематичних уроків  «Стоп булінг» в рамках інформаційної кампанії «Стоп булінг»

упродовж  року

учні 1-11 кл

 

Класні керівники

1-11 класів

9

Оновлення стенду у школі «Cтоп. Булінг»

 

вересень-квітень

всі учасники  н.в. процесу

ЗДНВР

СП

10

Засідання методичного об’єднання класних керівників на тему «Протидія булінгу в учнівському колективі »

березень

педагоги

Керівник  МО класних керівників

11

Години соціального педагога спрямовані на запобігання та протидію булінгу

І-ІІ семестр

учні

СП

12

Перегляд  відеороліку : «Зупиніться! Моя історія про Булінг та Кібербулінг»

травень

Учні 8-11 класів

Кл. кер.

СП

13

Конкурс-виставка плакатів на тему: “Шкільному булінгу скажемо – НІ!”

ІІ семестр

учні

педагог-організатор,

СП

14

Проведення заходів в рамках Всеукраїнського тижня права «Стоп булінгу»

грудень

1-11 кл.

Кл. кер., учитель правознавства

15

Створення морально безпечного освітнього простору, формування позитивного мікроклімату та толерантної міжособистісної взаємодії.

упродовж року

усі учасники н.в. процесу

Адміністрація

Кл. кер.

СП

16

Підвищення кваліфікації педагогічних працівників з питань протидії та профілактики булінгу (участь у семінарах, вебінарах, самоосвіта)

пед. колектив

пед. колектив

Педагогічні працівники

 


 

 

Веселодолинський навчально-виховний комплекс

«Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад»

Тарутинської районної ради Одеської області

 

Погоджено

Голова ПК    

______________ С.П.Висоцька

___________________ 20__ р

Голова учнівського комітету

______________ Деде Діана

___________________ 20__ р

 Педагог-організатор

__________________ Т.І.Башли

____________________ 20__ р

 

Затверджено

Директор НВК

_______________ В.В.Ревенко

___________________ 20__ р

 

 

Порядок подання

учасниками освітнього процесу заяв про випадки

булінгу та порядок їх розгляду

в Веселодолинському НВК

  

2020 р

 1.      Загальні положення

Цей порядок визначає розгляд та неупереджене зясування обставин випадків булінгу (цькування) в Веселодолинському НВК відповідно до заяв, що надійшли.

 1.1. Учні, педагогічні працівники, батьки учнів, працівники НВК, якщо їм стало відомо або вони стали свідками випадів вчинення булінгу, зобовязані не зволікаючи звернутися з заявою за встановленою формою (додається) до директора НВК, а в разі його відсутності, до особи, яка виконує тимчасово його обовязки.

1.2.            Постраждала від булінгу особа або її батьки чи його/її представник мають право звертатися особисто з заявою до директора НВК або звертатися до уповноважених підрозділів органів поліції (ювенальна превенція) та Служб у справах дітей з повідомленнями про випадки булінгу.

1.3.            Відповідно до такої заяви директор видає наказ про проведення розслідування із визначенням уповноважених осіб.

1.4.            Для прийняття рішення за результатами розслідування директор створює наказом комісію (далі Комісія) з розгляду випадків булінгу та скликає засідання.

1.5.            До складу Комісії входять заступник директора, педпрацівники, соціальний педагог, батьки постраждалого та булера, інші.

1.6.            У разі, якщо Комісія визнала, що це булінг, а не одноразовий конфлікт чи сварка, тобто дії носять систематичний характер, директор повідомляє до уповноважених підрозділів органів Національної поліції (ювенальна превенція) та Служб у спарвах дітей з повідомленнями про випадки булінгу.

1.7.            У разі, якщо Комісія не кваліфікує випадок як булінг (цькування), а постраждалий не згодний з цим, то він може одразу звернутися до органів Національної поліції України із заявою, про що керівник закладу освіти має повідомити постраждалого.

1.8.            Рішення Комісії реєструються в окремому журналі, зберігаються в паперовому вигляді з оригіналами підписів усіх членів Комісії.

1.9.            Заява складається у довільній формі на імя директора або особи, яка його тимчасово заміняє. У заяві вказуються обставини, за яких вчинено було булінг (цькування), особи, які були присутні та прізвище булера.

1.10.        Директор НВК за будь-якого рішення комісії з розгляду випадків булінгу (цькування) забезпечує виконання заходів для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг здобувачам освіти, які вчинили булінг (цькування), стали його свідками або постраждали від булінг (цькування).

2.      Відповідальність осіб, причетних до булінгу (цькування).

2.1.            Згідно з законом України від 18.12.2019 року № 2657-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)» тягне за собою накладання штрафу на батьків або опікунів від 850 грн до 1700 грн (50-100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян) , або від 30 до 40 годин громадських робіт.

2.2.            Якщо булінг (цькування) вчинено групою якщо скоєне вдруге – штраф сягатиме до 3400 грн (100-200 неоподаткованих мінімумів), або ж від 40 до 60 годин виправних робіт.

2.3.            Неповідомлення директором уповноваженого підрозділу органів Національної поліції України про випадки булінгу (цькування) учасника освітнього процесу тягне за собою накладання на нього штрафу від 50 до 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до 1 місяця з відрахуванням до 20 % заробітку.

 

 

Директору

Веселодолинського НВК

ПІБ, постраждалого

(або його законних представників)

вид булінгу, повна дата народження,

домашня адреса,

посада або клас

 

 

Заява

Прошу вас розглянути та вжити заходів щодо вчинення булінгу (цькування) по відношенню до мене (або вказати прізвище постраждалого), яке мало місце (дата) з вказівкою де і за яких обставин це сталося. Додатково вказати обставини, причини, можливі попередні прояви булінгу, прізвища присутніх при вчинені дій, які постраждалий визнав як булінг тощо.

Додати документи, письмові свідчення, посилання на інші джерела, які можуть містити докази булінгу (цькування) тощо

 

 

Дата                                         підпис

 

 

 

Телефони довіри

Гаряча телефонна лінія щодо булінгу 116000

Гаряча телефонна лінія з питань запобігання насильству 116123 або 0800500335

Національна поліція України 102

Центр надання безплатної правової допомоги 0800213103

Уповноважений Верховної Ради з прав людини 0800501720

Уповноважений Президента України з прав дитини 0442557675

 

 

Комісія з розгляду заяв про випадки булінгу:

_____________________________

_____________________________
_____________________________

_____________________________

Голова комісії

_____________________________

Відповідальна особа за розгляд скарг про відмову у реагуванні на випадки булінгу (цькування) за відповідними заявами –

_________________________________________

 

 

Зразок

 

ЖУРНАЛ

Реєстрації заяв та рішення комісії з розгляду випадків булінгу (цькування)

В Веселодолинському НВК

№ з/п

Дата реєстрації

ПІБ заявника або постраждалого

ПІБ булера (кривдника)

Дата розгляду

Прийняте рішення

Підписи членів комісії

Особливі думки членів комісії

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 


 

ПОРЯДОК РЕАГУВАННЯ НА ДОВЕДЕНІ ВИПАДКИ БУЛІНГУ  
 (ЦЬКУВАННЯ) В ЗАКЛАДІ ОСВІТИ ТА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ОСІБ,  
               ПРИЧЕТНИХ ДО БУЛІНГУ (ЦЬКУВАННЯ) 
1.Удень подання заяви видається наказ по закладу освіти про проведення розслідування із визначенням уповноважених осіб. 
2. Наказом по закладу освіти створюється Комісія з розгляду випадків булінгу (цькування) за участі педагогічних працівників, соціального педагога школи, батьків потерпілого та булера,керівника закладу, інших зацікавлених осіб. 
3.  Уповноважена особа закладу освіти у 3-денний період з моменту отримання заяви скликає засідання Комісії зрозгляду випадків насильства, булінгу (цькування). 
4. Уповноважена особа у разі виникнення підозри, або отримання заяви щодо насильства, булінгу, жорстокого поводження з дитиною/працівником закладу освіти або якщо є реальна загроза його вчинення (удома, з боку однолітків, з боку інших) проводить зустріч із особою, стосовно якої є інформація про жорстоке поводження, намагається розговорити, встановити контакт, довірливі стосунки та надати емоційну підтримку; проявити інтерес, дружелюбність, щирість, теплоту і симпатію, постраждала особа має відчути, що її дійсно чують і розуміють. У процесі розмови, якщо особа підтверджує факт жорстокого поводження чи насильства щодо неї, уповноваженій особі необхідно з’ясувати терміни подій, які відбулися, та отримати їх опис. 
5.  Комісія з розгляду випадків насильства, булінгу (цькування)у 7-денний період з моменту отримання заяви проводить розслідування, з’ясовує всі обставини та за результатами розслідування приймає відповідне рішення та рекомендації. За підсумками роботи комісії складається протокол. 
6.  Для прийняття рішення та вжиття відповідних заходів реагування результати проведеного розслідування узагальнюються наказом по закладі освіти. 
7. Якщо випадок цькування був одноразовим, питання з налагодження мікроклімату в дитячому середовищі та розв’язання конфлікту вирішується у межах       закладу      освіти      учасниками       освітнього      процесу. Результат розслідування та рішення комісії доводиться керівником закладу до відома постраждалого. У випадку, якщо постраждалий не згодний з 
рішенням комісії, керівник закладу повідомляє про право звернутися із заявою до органів Національної поліції України. 
8. Якщо комісія визнала, що це був булінг, а не одноразовий конфлікт, то керівник закладу освіти повідомляє уповноважені підрозділи органів Національної поліції України та Службу у справах дітей. 
9. Уповноважена особа або особа, яка її замінює у разі відсутності відповідно до наказу про склад комісії, згідно з протоколом засідання комісії відповідає за виконання та моніторинг запланованих заходів відновлення та нормалізації психологічного клімату в закладі освіти та визначених рекомендацій для учасників булінгу(цькування).